COLD CAR SOĞUĞU HAPSEDİYOR e-Posta

İtalyan Soğuk hava kasaları devi Cold Car’ın Türkiye distribütörü Euro Cold, frigorifik kasaları yenileyebileceğiniz yepyeni bir kampanya başlattı.

Lojiport

08 Kasım 2010 Pazartesi

Soğuk hava kasalarını müşteri isteğine göre; çift ısılı, çok kapılı, çok bölmeli ve istenen araca uygun tedarik eden İtalyan devi Cold Car’ın Türkiye distribütörü Euro Cold, frigorifik kasaları yenileyebileceğiniz yepyeni bir kampanya başlattı. Peşin fiyatına 10 taksitte ödeyebilme imkanıyla satışa sunulan soğutucu kasalarına hemen sahip olabileceksiniz.

haber-4

40 yılı aşkın süredir, dünya soğuk hava kasaları piyasasının %80’ini elinde bulunduran Cold Car, ötektik plaka sistemiyle soğuk zincirde ekonomi devrini başlattı. Ötektik plaka ve Cold Car'ın kullandığı soğutma sistemi sayesinde, ürünün ihtiyacı olan ısının sağlanabilmesi için, motorun gün boyunca çalışmasına gerek kalmıyor.

Cold Car'da kasayı oluşturan panellerin; poliüretanın kalıplara enjekte edilmesiyle değil, dış ortamda yoğunlaştırılıp kalıplar haline getirilmesiyle meydana geldiğini ifade eden Cold Car Türkiye Distribütörü Euro Cold’un firma yöneticisi Özden Fahri Güney, “Ötektik plaka, içindeki özel sıvı sayesinde soğuğu uzun süre muhafaza edebilmektedir. Plakaların, düzenli yerleşimi sayesinde soğuk, kasanın içerisinde homojen olarak kalabilmektedir. Üflemeli dediğimiz, klimalı sistemde ise, klimanın veya soğutma ünitesinin bulunduğu bölgede kasanın sıcaklığı, diğer bölümlere göre daha düşüktür. Bu noktada istenilen sıcaklık değerleri yakalansa da, klimadan uzaklaştıkça dereceler de artmaktadır. Ayrıca bu tarz soğutma sistemlerinde klimanın motor tahrikli çalışması araç için ekstra bir yük, yakıt sarfiyatı ve araç performansı için bir dezavantajı beraberinde getirmektedir. Ötektik plakalı sistem ise elektrikli bir sistemdir. Aracın soğutma ünitesi, istenilen dereceler yakalanıncaya kadar şarj edildikten sonra, kasanın yalıtımı ve ötektik plakaların özel yapısı sayesinde soğuğu uzun süre muhafaza etmektedir. Bu sistemi basitçe özetlemek gerekirse cep telefonu gibi düşünebiliriz. Telefonu şarj ediyorsunuz, batarya dolduktan sonra kullanmaya devam ediyorsunuz. Bu sistemin, diğer sistemlere göre operasyon maliyeti olarak daha az maliyetli olduğu da yaptığımız çalışmalar sonucu görülmüştür” diye konuştu.

Müşteri isteğine göre her tip kasa var

Cold Car ve Euro Cold’u diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğin tecrübe ve kalite olduğunu ifade eden Özden Fahri Güney, “Bugün haber-5

baktığımızda 20 yıllık kasaların sorunsuz olarak çalışabildiğini görmekteyiz.  Ayrıca soğuk hava kasalarını müşterilerin isteklerine göre, çift ısılı, istedikleri sayıda kapılı, istedikleri kadar bölmeli, istedikleri boyutlarda, istedikleri araca uygun tedarik edebilmekteyiz. Bu noktada tamamen müşterinin her ihtiyacına cevap veren ürünü yaratıyoruz.

Demo araçlarla taşıma yanlışlarına son

“Türkiye’de Algida ile başlayan süreçte insanlara dondurmanın nasıl sağlıklı taşınacağını öğrettik” diyen Güney, sözlerine şöyle devam etti: “Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, ilaç, dondurulmuş gıda gibi ürünlerin taşınmasında ciddi yanlışlar yapılmakta. Soğuk zincir tecrübe işidir ve bunu insanlarla paylaşmaya hazırız. Biz Cold Car ve Euro Cold olarak soğuk hava kasası satmıyoruz. Biz bu kültürü herkesle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu amaçla Hyundai bayisi Büyükkarcı ile ortak bir proje geliştirdik. Deneme amaçlı kasalarımız zaten daha önceden sunduğumuz bir hizmetti; ancak aracı, müşterinin temin etmesi gerekiyordu. Artık bu durum da ortadan kalktı. Demo araç ile kullandıkları aslında sadece soğuk hava kasası olmuyor; ziyaretlerimizde soğuk zincirin önemini, yapılan yanlışları, geliştirmeye açık noktaları ve müşterilerin tecrübelerini özümseyerek sistemi daha da ileri taşıyoruz. Yani olması gerektiği gibi iki tarafın da kazandığı (win-win) bir durum. Demo aracımızı kullanmak isteyenler, sitemizdeki demo araç talep formunu doldurarak veya direkt bizimle irtibata geçerek bu taleplerini belirtebilirler.”

Eski kasanızı değiştirme zamanı

haber-6İkinci el frigorofik kasalarda öncelikle dikkat edilmesi gerekilen konunun kasanın yalıtımı olduğunu söyleyen Özden Fahri Güney, “Kasanın duvarları üzerindeki çatlaklar, deformasyonlar, kasanın ısı yalıtımı konusunda ciddi sıkıntılar doğurabilir. Açıkçası soğutmanın bu kadar masraflı olduğu bir sektörde ısı kaybının beraberinde getireceği yük özellikle küçük ve orta boy işletmeler için dayanılmaz olabilir. İkinci bir husus ise ötektik plakaların durumu. Ötektik plakalar frigorofik kasa içerisinde soğutmanın ana unsurudur. Ötektik plakalardaki delik, yanlış montaj, hatalı kullanım kasa içerisindeki soğuğun korunmasını imkansız hale getirecektir. Üçüncü husus ise teknik servis. Kasaların zamanında yapılmayan periyodik bakımları ve yetkili olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış müdahaleler kasanın ömrünü kısaltabilmektedir. Euro Cold olarak, yalnızca Cold Car frigorofik kasalara yönelik bir kampanya başlattık. Eski kasanızın ekspertizi yapıldıktan sonra kasanın en iyi değeri üzerinden yeni Cold Car kasaları için taksitlendirme, kredi kartı gibi birçok ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Özetle, frigorifik kasanızı değiştirmenin tam zamanı” ifadelerini kullandı.